Zdrowo i Kolorowo, czyli Szkolne Drugie Śniadanko 2023

przez | czwartek, 2 lutego, 2023

W ramach promocji zdrowego stylu życia, uczniowie klas trzecich pod kierunkiem wychowawców mgr Marzeny Tomery i mgr Beaty Stasiak, przed feriami, podczas zajęć edukacji technicznej, z ogromnym entuzjazmem przygotowali dla siebie drugie śniadanie – pyszny i zdrowy poczęstunek! Były to kolorowe kanapeczki oraz owocowe szaszłyki. Mniam, mniam!
W naszej szkole, nie od dziś, kształtujemy zdrowe nawyki żywieniowe. Odpowiednie żywienie oparte na naturalnych produktach m.in. zmniejsza ryzyko nadwagi, a jednocześnie przyczynia się do wzrostu odporności.
Na zajęcia edukacji technicznej uczniowie klas trzecich przynieśli potrzebne produkty i narzędzia do pracy. Dzieci przyniosły: chleb, masło, szynkę, ser, jajka, ogórki, pomidory, sałatę, paprykę, szczypiorek, owoce. Pracowali z uśmiechami od ucha do ucha! Zgodnie z zasadami bhp. Obowiązkowo zadbali m.in. o podstawowe zasady higieny, czyli dokładne umycie rąk przed wykonywaniem kanapek i odpowiednie przygotowanie stołu.
Po zakończonej pracy odbyła się wyczekiwana degustacja witaminowych smakołyków. Wszyscy chwalili zdrowe i pyszne II śniadanie. Nikogo nie trzeba było namawiać, aby sięgnął po dokładkę – kanapeczkę lub patyczek z owocowymi pysznościami. Uczniom bardzo spodobał się pomysł własnoręcznego wykonania w szkole II śniadania! Dzieci mogły rozwijać swoją kreatywność, wyobraźnię podczas ozdabiania kanapek. Myślimy, że wielu zainspirowaliśmy do tego, aby rano poświęcili czas na samodzielne przygotowanie zdrowego II śniadania. Nic tak nie smakuje, jak naturalne, zdrowe i kolorowe witaminki na talerzu!

Opracowanie: mgr Marzena Tomera, mgr Beata Stasiak