Sieciaki – Internet Bez Przesady 2023

przez | piątek, 17 lutego, 2023

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2023 uczniowie klas trzecich w dniu 16.02.2023 r . uczestniczyli w profilaktycznym spotkaniu online zatytułowanym „Sieciaki – Internet bez przesady”. Spotkanie to prowadzili przedstawiciele Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”. Poprzez zajęcia online promowane były zasady bezpiecznego i pozytywnego korzystania z Internetu przez dzieci. Celem zajęć było omówienie zagrożeń związanych z nadużywaniem ekranów oraz pokazywanie zalet zrównoważonego korzystania z sieci. Internet to źródło wiedzy o świecie, z którego trzeba mądrze czerpać. Bądźmy świadomi jego zagrożeń i podchodźmy do niego z ostrożnością i nieufnością.
Uczniowie z zainteresowaniem odgadywali zaproponowane zagadki, słuchali pogadanki, oglądali krótkie filmiki, chętnie odpowiadali na pytania prowadzących spotkanie i wysyłali swoje odpowiedzi na podany adres.
Wspólnie z prowadzącymi został utworzony „Sieciakowy zestaw zasad ekranowych”. Oto te zasady:
• Ograniczam czas przed ekranem.
• Nie korzystam z ekranów przed snem.
• Telefon nie nocuje w moim pokoju.
• Nie korzystam z ekranów podczas posiłków.
• Odkładam telefon podczas odrabiania lekcji.
• Spędzam czas aktywnie.
• Bawię się z innymi bez ekranów.
Dzieci dowiedziały się czym grozi uzależnienie od Internetu. Uświadomiły sobie, że warto zadbać o aktywność sportową, o realizację swoich pasji. Warto „Wyjść” z Internetu, aby wyjść na świeże powietrze! Warto spotkać się z przyjaciółmi ofline. Warto wylogować się, odejść od ekranów, aby nie cierpiały oczy i kręgosłup. Codzienny ruch, zabawa, czy spacer da zastrzyk pozytywnej energii do nauki.
Po spotkaniu, na kolejnej lekcji trzeciaki z zapałem zabrały się do pracy plastycznej – uczniowie tworzyli plakaty do treści omawianych na spotkaniu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Na korytarzu 1 piętra została zorganizowana wystawa plakatów. Zachęcamy do jej obejrzenia.

Opracowanie: mgr Marzena Tomera