Klasy Piąte z Wizytą na Wawelu 2024

przez | poniedziałek, 6 maja, 2024

W kwietniu uczniowie klasy 5a i 5b wraz z wychowawcami udali się do Zamku Królewskiego na Wawelu, aby wziąć udział w lekcji muzealnej pt: „Od husarza do rycerza.” Zwiedziliśmy Zbrojownię oraz wybrane sale Skarbca Koronnego.
W trakcie zajęć uczestnicy zostali zapoznani z etapami edukacji rycerskiej i terminologią charakteryzującą stan rycerski tj: giermek, kopia, kusza, miecz, ostrogi, pasowanie, koncerz, pałasze, paź, przyłbica, rycerz, średniowiecze, turniej, szranki, Zawisza Czarny i zbroja. Każdy z uczestników mógł poznać obyczaje rycerskie i kodeks postępowania będące istotną częścią kultury średniowiecza. Mogliśmy podziwiać zbroje husarskie i zbroje karacenowe z XVII-XVIII wieku, zbroję młodzieńczą króla Zygmunta Augusta z XVI wieku wykonaną na zlecenia króla niemieckiego Ferdynanda I Habsburga z okazji zaręczyn jego córki Elżbiety z Zygmuntem Augustem. Wśród eksponatów zobaczyć można również Miecz Sprawiedliwości Zygmunta I z rytowanym wizerunkiem króla z podpisem Sigismundus Rex lustus („Zygmunt król sprawiedliwy”), uznawany za symbol władzy sądowniczej, który służył do pasowania rycerzy.
Pod koniec zajęć mogliśmy zapoznać się z najcenniejszą polską pamiątką historyczną i najwspanialszym mieczem średniowiecznym, jakim jest Szczerbiec – średniowieczny miecz koronacyjny prawie wszystkich królów polskich od Władysława Łokietka (1320) do Stanisława Augusta (1764). Tenże eksponat z rękojeścią wykonaną ze srebra, pokrytą inskrypcjami wyrytymi na złotych płytkach, stanowił bardzo istotna funkcję ceremonialną.
Wizytę na Wawelu uznajemy za niezwykle udaną, a przede wszystkim bogatą w walory edukacyjne.

Opracowanie: mgr Paulina Dominik, mgr Jolanta Oskwarek