Dzień Ziemi 2024

przez | wtorek, 7 maja, 2024

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.”


Florian Plit


Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.
Z tej okazji 22 kwietnia 2024 r. w naszej szkole, dla uczniów klas 1-3, został przygotowany ciekawy teatrzyk o tematyce ekologicznej pt. Cztery żywioły. W teatrzyku wystąpili chętni uczniowie z klasy 7b pod kierunkiem Marzeny Tomery. Woda, powietrze, ogień i ziemia to cztery żywioły. Życie na naszej planecie nie byłoby możliwe bez tych elementów natury.
W główne role wcielili się: Woda – Zuzanna Kowal, Powietrze – Ewa Biel, Ogień – Kacper Ruman oraz Ziemia – Maria Calik. Głównymi prowadzącymi były Katarzyna Dybeł i Amelia Kosałka. Piosenkę o Czterech Żywiołach śpiewały Anna Lenart oraz Wiktoria Przechrzta. Dialog z żywiołami prowadzili Wędrowcy – Paulina Błaszczak, Milena Muta oraz Radosław Zębala. Narratorem był Sebastian Murzyn. Dekorację sceny przygotowały Milena Murzyn oraz Kinga Stroniarz.
Po spektaklu dzieci z klas młodszych miały okazję porozmawiać o tym, co sprawia, że nasza planeta Ziemia jest zanieczyszczona oraz, co możemy zrobić dla Ziemi, aby była czystym i przyjaznym miejscem do życia dla ludzi, zwierząt i roślin. Uczniowie wzięli udział w krótkim Quizie wiedzy ekologicznej.
Z okazji Święta Ziemi Samorząd Uczniowski zakupił piękny ozdobny krzew, który zastał zasadzony w szkolnym ogródku oraz dwa worki kory. W imieniu naszej Planety – dziękujemy!
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali zadanie – kolorowankę z zagadką, którą wkleili do zeszytów do edukacji przyrodniczej.
Dla chętnych uczniów było jeszcze jedno zadanie – wraz z rodzicem, opiekunem wziąć udział w Akcji Sprzątania Świata – w swoim najbliższym otoczeniu zrobić wiosenne porządki w myśl hasła: Śmieci mniej – Ziemi lżej.
Wspomnieć należy, że uczniowie z klasy 1a już w marcu założyli w domu hodowlę ziemniaków. Własnoręcznie posadzili ziemniaki w doniczkach, podlewali, obserwowali i pielęgnowali rosnącą roślinę. Z okazji Dnia Ziemi przynieśli do klasy wyhodowane ziemniaki, aby wykonać wspólne pamiątkowe zdjęcie. Trud się opłacił – niedługo uczniowie będą mogli zjeść np. frytki z własnej ekologicznej hodowli.
Uczniowie SP Wiśniowa nie od dzisiaj wiedzą, że dla dobra naszej planety należy sadzić drzewa i krzewy, pielęgnować rośliny, dbać o przyrodę, oszczędzać wodę i prąd, segregować śmieci, ograniczać zużycie plastiku. Wszystkie działania mają na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w ochronę naszej planety. Promujmy zatem ekologiczną postawę nie tylko od święta.

Opracowanie: mgr Marzena Tomera