W Gronie Laureatów Konkursu Średniowiecznego o Berło Św. Jadwigi 2024

przez | piątek, 10 maja, 2024

W pięknej scenerii zabytkowego zamku w Dobczycach, w świeżo odremontowanej komnacie zamkowej, przy obecności zaproszonych Gości uczniowie naszej szkoły zostali uhonorowani nagrodami za udział w IV Powiatowym Konkursie Średniowiecznym „O Berło św. Jadwigi”. Nagrody wręczali – burmistrz Dobczyc – p. Tomasz Suś wraz z przedstawicielem Starostwa Powiatowego w Myślenicach p. Janem Stankiewiczem. W uroczystości uczestniczyli także wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie p. Stanisław Matoga oraz członek zarządu Rodziny Szkół Jadwiżańskich p. Jolanta Gancarz, a także inni zaproszeni goście, przedstawiciele szkół i instytucji kulturalnych, laureaci oraz rodzice i opiekunowie. Pomysłodawcą i organizatorem tego Konkursu od lat jest Szkoła Podstawowa w Kornatce.
Konkurs plastyczny „O Berło św. Jadwigi” od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. W poprzednim roku również uczniowie naszej szkoły wzięli w nim udział i mogli się poszczycić zdobytymi laurami. W tym roku, w tym konkursie, wzięły udział aż 23 szkoły, z których wpłynęły 192 prace. Konkurs był podzielony na 3 kategorie wiekowe.
Uczniowie klas I-III mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną pt. zabytki Krakowa – w dowolnej technice. W kategorii klas IV-VI uczniowie mieli wykonać grę planszową pt. Jadwiga Andegaweńska. Zadaniem uczniów klas VII i VIII było wykonanie gry planszowej pt. Średniowieczny kram. Piękne prace na konkurs wykonali uczniowie z klasy 1a pod kierunkiem Marzeny Tomery oraz uczniowie z klasy 3b pod opieką Justyny Żak.
Według organizatorów i Jury wszyscy uczestnicy wykonali wspaniałe prace różnymi technikami. Można je było obejrzeć na specjalnie przygotowanej galerii. Pan burmistrz Tomasz Suś, pogratulował młodym artystom zdolności, talentu, pomysłowości i kreatywności. Komisja wzięła pod uwagę przede wszystkim samodzielność wykonania prac, zgodność z tematem oraz wyróżniła ciekawą technikę, pracochłonność i pomysłowość.
Na stronie internetowej szkoły w Kornatce jest udostępniony protokół z posiedzenia Jury oraz galeria zdjęć z uroczystego rozdania nagród.
Oto lista zwycięzców – uczniów naszej szkoły:

W kategorii klas I – III

  • II miejsce – Kalina Brzozowska
  • Wyróżnienie Hanna Knapczyk
  • Wyróżnienie Łucja Cygan,
  • Nagroda Specjalna Oddziału PTTK w Dobczycach: Gabriela Kowal,
  • Nagroda Specjalna Pani Beaty Ptak, członka Komisji Konkursowej: Paweł Węgrzyn

Organizatorzy uroczystej gali przygotowali dla laureatów i zaproszonych gości pyszny poczęstunek oraz w ramach dodatkowej nagrody bezpłatne zwiedzanie zamku i skansenu!
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Za rok kolejna edycja konkursu. Warto wziąć udział.


Opracowanie: mgr Marzena Tomera