Lekcja Historii i Patriotyzmu Klas Czwartych 2024

przez | poniedziałek, 3 czerwca, 2024

W roku szkolnym 2023/2024 z okazji Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada) oraz Święta Konstytucji 3 Maja, klasy czwarte wraz z wychowawcami mgr Agnieszką Suruło oraz mgr Magdaleną Knapik-Lizak uczciły pamięć poległych. W imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Wiśniowej w ciszy i skupieniu uczniowie klas 4 zapalili znicze na cmentarzu, gdzie spoczywają ofiary pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika. Ten gest miał na celu uczczenie pamięci 78 osób, które zostały bestialsko zamordowane przez hitlerowców w odwecie za sprzyjanie partyzantom i klęskę poniesioną przez Niemców w jednej z największych bitew partyzanckich – bitwie pod Łysiną.
Była to także okazja do przypomnienia sobie o wartościach, za które walczyli i ginęli nasi przodkowie – wolności, niepodległości i solidarności. Wychowawcy opowiedzieli uczniom o wydarzeniach z 18 września 1944 roku oraz o znaczeniu bitwy pod Łysiną. Było to ważne, aby młode pokolenie zrozumiało kontekst historyczny i doceniło ofiarę tych, którzy walczyli o wolność kraju. Uczniowie dowiedzieli się także o trudach życia podczas okupacji oraz heroizmie lokalnych partyzantów. Uczniowie mieli okazję podzielić się swoimi przemyśleniami i uczuciami związanymi z wizytą na miejscu pamięci. Wielu z nich było poruszonych historiami o ofiarach oraz ich bohaterską walką. Była to dla nich lekcja historii, która na długo pozostanie w ich pamięci.
Obchody Świąt Narodowych są dla całej społeczności szkolnej wyjątkowym przeżyciem. Wizyty na miejscu spoczynku ofiar pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika były wyrazem hołdu i pamięci dla tych, którzy zginęli w obronie ojczyzny. To ważne, abyśmy pamiętali o naszej historii i przekazywali tę pamięć kolejnym pokoleniom.


Opracowanie: mgr Magdalena Knapik-Lizak