Działalność Szkolnego Wolontariatu W II Semestrze Roku Szkolnego 2023/2024

przez | wtorek, 18 czerwca, 2024
 1. Udział Wolontariatu w akcji „Szkoło pomóż i Ty” 2023/2024 Fundacji Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych.
  Akcja rozpoczęła się na początku września i trwała do połowy czerwca. Szkolny Wolontariat rozprowadzał kalendarzyki wśród uczniów szkoły, były one również dostępne w sklepiku szkolnym. W bieżącym roku Fundacja pomaga chłopcu, który od urodzenia cierpi na autyzm wczesnodziecięcy oraz padaczkę. Środki zgromadzone w ramach akcji „Szkoło pomóż i Ty” zasiliły konto Fabiana i zostały przeznaczone na jego specjalistyczną rehabilitację oraz leczenie.
 2. Konkurs oraz kiermasz wielkanocny.
  Szkolny Wolontariat wziął udział w organizacji konkursu na „Najpiękniejszą Ozdobę Wielkanocną”. Wolontariusze nie tylko przystąpili do wykonania swoich konkursowych ozdób, ale również z zapałem przynosili fanty na kiermasz, który towarzyszył całemu wydarzeniu. Wykonali piękne, ręcznie robione ozdoby wielkanocne. Przygotowywali także pyszne świąteczne ciasta, które były dostępne na kiermaszu. Wolontariusze spakowali, podzielili i wycenili prace konkursowe a następnie wystawili je na przygotowanym kiermaszu świątecznym. Dochody ze sprzedaży fantów w całości zostały przekazane na potrzeby Stowarzyszenia Hospicyjnego w Wiśniowej „Bądźmy razem” dla byłej uczennicy naszej szkoły-Martyny.
 3. Kiermasz dla rodziców naszej szkoły.
  Szkolny Wolontariat zaangażował się również w kiermasz dla rodziców w naszej szkole. Członkowie wolontariatu przygotowali stoisko, na którym sprzedawali piękne ozdoby ręcznie wykonane przez nauczycieli oraz uczniów. Sprzedaż odbywała się podczas wywiadówki, wśród nauczycieli i rodziców. Cały dochód ze sprzedaży ozdób został przeznaczony na pomoc i leczenie naszej byłej uczennicy, Martyny, która boryka się z poważną chorobą. Zbierane środki mają wesprzeć ją w kosztownym leczeniu i rehabilitacji, co może znacząco poprawić jej stan zdrowia.
 4. Kwesta przy Kościele w Wiśniowej.
  Wolontariusze z naszej szkoły zaangażowali się w kwestę przy Kościele Parafialnym w Wiśniowej oraz w coroczną akcję charytatywną Beskidzkiej Fundacji Hospicyjnej „Pola nadziei dla Hospicjum”. Dochód z tych działań został przeznaczony na budowę hospicjum stacjonarnego w Wiśniowej, co stanowiło ważne wsparcie dla lokalnej społeczności i osób potrzebujących opieki hospicyjnej.
 5. Udział Wolontariatu w akcji charytatywnej dla chorego chłopca na Węglówce. Przekazaliśmy własnoręcznie wykonane ozdoby przez nauczycieli na ten szczytny cel.
 6. Udział Wolontariatu w zbiórce fantów na loterię podczas Charytatywnego Zlotu w Krzyszkowicach. Dochód z ich sprzedaży został przekazany na leczenie rodzeństwa Kuby i Klaudii Mistarzów z naszej gminy.
  W bieżącym roku szkolnym wolontariusze zaangażowali się w wiele inicjatyw. Pomagali w prowadzeniu sklepiku szkolnego oraz organizowali „pogotowie lekcyjne” na świetlicy, wspierając uczniów w nauce. Ponadto, w świetlicy odbywały się „czytelnicze dni”, podczas których wolontariusze czytali dzieciom książki. Wolontariusze również aktywnie uczestniczyli w tworzeniu dekoracji szkolnych. Wspierali koordynatorki wolontariatu w przygotowaniach dekoracji na Dzień Patrona Szkoły, przyczyniając się do uroczystej oprawy tego wydarzenia.
  Działania wolontariuszy pokazały, że wspólne inicjatywy mogą przynosić realne, pozytywne efekty i wspierać lokalne inicjatywy charytatywne. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za zaangażowanie! Dziękujemy dyrekcji, opiekunkom Samorządu Uczniowskiego, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, wolontariuszom, rodzicom i uczniom za ich zaangażowanie i wkład w te szlachetne inicjatywy. Dzięki Wam możemy realnie zmieniać świat na lepsze i dawać nadzieję tym, którzy jej potrzebują.

Opracowanie: Opiekunki Szkolnego Wolontariatu
mgr Joanna Radoń i mgr Magdalena Knapik-Lizak