… takie słyszy się rozmowy…
W dniu 11.12.2024 r. uczniowie klasy 2a pod opieką wychowawcy mgr Marzeny Tomery na sali gimnastycznej zaprezentowali teatrzyk pt. Na straganie – w oparciu o wiersz Jana Brzechwy. Pomysłodawcą tego teatrzyku była pani bibliotekarka mgr Maria Irzyk, która zaproponowała drugoklasistom, aby w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa opracowali wiersz J.Brzechwy pt. Na straganie. Humorystyczna opowieść o kłótliwych warzywach na straganie, sprawia, że wiersz ten jest łatwy do zapamiętania i często przez dzieci recytowany. Jan Brzechwa napisał utwór, który zarówno bawi, jak też uczy wartości takich jak współpraca i empatia. Stragan z warzywami jest miejscem kłótni, rozmów, pocieszających słów. Przypomina świat ludzi, ich codzienne relacje, konflikty, itp.
Zabawne dialogi wiersza, kolorowe kostiumy, charakteryzacja, rekwizyty, a zwłaszcza duże maski zrobiły wrażenie na widzach – uczniach klas młodszych. Widzowie z zaciekawieniem obejrzeli teatrzyk i wysłuchali piosenki finałowej pt. Witaminki. Po teatrzyku nastąpiła krótka pogadanka na temat wartości zdrowego odżywiania się. Każdy uczeń klas młodszych wie, że warzywa i owoce to nieodzowny element codziennej diety każdego człowieka.
Młodzi aktorzy chętnie wystąpili po raz drugi dla przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Wiśniowej. Maluszki, Średniaki i Starszaki oraz dzieci ze żłobka byli wdzięcznymi widzami. Szeroko otwarte oczka, uśmiechnięte buzie, oklaski … i torba pełna słodyczy od pani dyrektor z przedszkola były wspaniałą nagrodą za trud przygotowania do tego teatrzyku. A hasło „Zdrowo jem”, które zostało zaprezentowane na zakończenie teatrzyku było podsumowaniem zdobytej wiedzy o korzystnym wpływie spożywania warzyw i owoców każdego dnia, zwłaszcza w w szkole i przedszkolu podczas II śniadania.
Obsada:
- Straganiarka – Hanna Knapczyk
- Dostawca – Danił Dmytrenko
- Mama – Zuzanna Żelazna
- Córka – Maja Bednarz
- Groch – Jan Szczechowicz
- Rzepa – Julia Gorczyca
- Pietruszka – Nikola Tokarz
- Marchewka – Gabriela Kowal
- Cebula – Maja Lenart
- Burak – Franciszek Pałka
- Pomidor – Eliza Paruch
- Ziemniak – Nadia Szklarz
- Słonecznik – Nadia Szymoniak
- Kapusta – Kalina Brzozowska
- Seler – Paweł Węgrzyn
- Makóweczki – Maja Kiełbasiewicz oraz Zofia Lampa
- Brukselka – Łucja Cygan
- Koper – Artur Kaczmarczyk
- Szczypiorek – Hubert Dudzik
- Fasola – Zuzanna Piskorska
- Kalarepka – Antonina Kowal
- Chór – Ignacy Maj, Antoni Warmuz, Jakub Murzyn, Karol Gruszczyński
Opracowanie: mgr Marzena Tomera