Recytatorskie Zmagania w Klasach 1-3 2026

przez | środa, 15 kwietnia, 2026

„W dziecięcych głosach najpiękniej brzmią wiersze – szczere, pełne emocji i autentycznej radości.”

Szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas młodszych odbył się 9 kwietnia 2026 r. na korytarzu parteru. Jak co roku wzięło w nim udział wielu uczniów lubiących poezję i występy przed publicznością. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości na słowo, doskonalenie umiejętności pięknego recytowania, rozwijanie talentów oraz zachęcanie dzieci do kontaktu z literaturą. Uczniowie zmagali się w dwóch kategoriach: recytacja i wywiedzione ze słowa. Organizatorem konkursu była mgr Marzena Tomera.
Uczestnicy konkursu, 21 uczniów, wyłonieni w eliminacjach klasowych, przygotowali wybrane wiersze, czy opowiadania i prezentowali je przed szkolną publicznością i Jury. Podczas występów Komisja Konkursowa – nauczyciele klas 1-3 – zwracała uwagę na poprawną wymowę, wyrazistość, intonację, mimikę oraz ogólny wyraz artystyczny. Ważne było też zaangażowanie i umiejętność przekazania emocji zawartych w tekście. Rekwizyty i kostiumy również były mile widziane. Fakir, zabawna Kaczka Dziwaczka, dwie staruszki, Pan Hilary czy Samochwała rozbawiły publiczność. Dzieci lubią się śmiać! Przeżywają i okazują emocje. Publiczność miała swoich faworytów. Wyrazili to głośnymi oklaskami podczas ogłaszania werdyktu.
W czasie obrad Jury, chętni uczniowie z publiczności mogli wystąpić w krótkiej improwizowanej scence z wykorzystaniem kukiełek – kogucika, jeżyka, krasnala, myszki, żabki, gąsek, itp. Widać było duże zaangażowanie dzieci w tę improwizowaną zabawę.
Konkurs ten, to była nie tylko rywalizacja między uczniami, ale przede wszystkim okazja do dobrej zabawy, zdobywania nowych doświadczeń oraz przełamywania tremy. Każdy uczestnik eliminacji szkolnych otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę. Uśmiech i miłe słowo od rówieśników były jednak bezcenne! Pani Dyrektor mgr Barbara Kuchnia, wręczając dyplomy, wyraziła swoje słowa uznania dla wysiłku i talentu najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Zwycięzcy eliminacji szkolnych:

  • W kategorii recytacja:
  • 1m. – Karolina Duda
  • 2m. – Nina Zielińska, Wojciech Ligęzowski, Oliwia leśniak,
  • 3m. – Zuzanna Stroniarz, Aleksandra Leśniak

Wyróżnienie – Maja Bednarczyk, Maria Polak, Natalia Hebda

W kategorii wywiedzione ze słowa:

  • 1m. – Alina Bzdyl, Julia Gorczyca, Daria Knapczyk, Julia Sukta,
  • 2m. – Martna Murzyn, Oliwia Cygal,
  • 3m. – Nadia Szklarz, Urszula Leśniak

Wyróżnienie – Zofia Jasek, Marcelina Murzyn, Nikola Nosal, Eliza Paruch

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom klas młodszych, którzy wzięli udział w konkursie i spróbowali swoich sił na szkolnej scenie! Brawo! Przed zwycięzcami kolejne eliminacje – eliminacje gminne w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wiśniowej – 17 kwietnia o 9.00. Godnie zaprezentujcie naszą szkołę!

Opracowanie: mgr Marzena Tomera