Uroczysta Akademia z Okazji 235. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 2026

przez | poniedziałek, 4 maja, 2026

3 maja to jedna z najważniejszych dat w historii Polski – dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej ustawy zasadniczej. W naszej szkole corocznie świętujemy to wyjątkowe wydarzenie, oddając hołd twórcom konstytucji oraz przypominając o wartościach, które legły u jej podstaw – wolności, równości i odpowiedzialności za Ojczyznę. To wyjątkowe święto państwowe stało się okazją do głębokiej lekcji patriotyzmu oraz wspólnego świętowania polskiej tradycji i historii.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klas siódmych pod opieką wychowawców oraz pani mgr Teresy Olejarz zabrali nas w poruszającą podróż w czasie do roku 1791.
W programie artystycznym nie zabrakło recytacji i śpiewu utworów patriotycznych, które przypomniały o trudnej drodze do wolności i znaczeniu suwerenności oraz lekcji historii, przybliżającej kulisy obrad Sejmu Wielkiego i postacie twórców ustawy zasadniczej: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja.
Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Kuchnia, dziękując uczniom za ich zaangażowanie i przypominając, że współczesny patriotyzm to nie tylko pamięć o historii, ale także codzienna nauka i wzajemny szacunek.
Świętując rocznicę Konstytucji 3 Maja, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przypomnieli sobie, że troska o dobro wspólne i poszanowanie tradycji to fundament, na którym budujemy przyszłość naszej Ojczyzny.

Opracowanie: mgr Paulina Dominik, mgr Jolanta Oskwarek

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z akademii w naszej galerii poniżej!