Teatrzyk „Cztery Pory Roku” 2026

przez | wtorek, 2 czerwca, 2026

Wiosna, lato, jesień, zima.
Czasu nikt z nas nie zatrzyma.

W naszej szkole 22 maja 2026 r. odbyło się kolejne w tym roku wydarzenie artystyczne – przedstawienie teatralne pt. „Cztery Pory Roku”, przygotowane i zaprezentowane przez zespół teatralny Zumek pod opieką mgr Marzeny Tomery. Spektakl zaciekawił zarówno uczniów klas 1-3, jak i przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola z Wiśniowej, Poznachowic Dolnych i Wierzbanowej, którzy mieli okazję podziwiać występ pełen kolorów i muzyki.
„Cztery Pory Roku” to opowieść o pomocnikach czterech pór roku, o nich samych i kłótniach wywoływanych z byle powodu – „Kłócą się jak ludzie, o byle co!” – tak narzekały Pszczółka, Motylek, Wiewiórka i Śnieżynka patrząc jak pory roku zaciekle walczą o materiał na nową suknię. Aktorki z zespołu Zumek wcieliły się w role symbolizujące Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę, prezentując charakterystyczne cechy każdej pory roku. W spektaklu nie zabrakło ruchu, śpiewu oraz dialogów. Piękna scenografia przyciągała wzrok. Krawiec Niteczka, pracujący w swojej pracowni, z zapałem szył stroje dla każdej pory roku. Uciszał kłótnie twierdząc, że każda z pór roku jest ważna i potrzebna!
Zespół teatralny Zumek to grupa dziewczynek – pasjonatek, która regularnie spotyka się co tydzień, by rozwijać swoje talenty i realizować artystyczne projekty. Przygotowanie spektaklu wymagało od nich pracy, zaangażowania i współpracy. Uczennice nie tylko uczyły się ról, ale również wspólnie opracowały scenografię, kostiumy, rekwizyty, a nawet makijaże, co dodatkowo podkreśliło ich kreatywność i inicjatywę.
Oto kilka relacji młodych aktorek:

  • Nina: W przedstawieniu byłam Zimą. Miałam piękną suknię, perukę, którą kupiła mi mama, śnieżny makijaż, który też zrobiła mi w domu moja mama. W perukę miałam wpiętą błyszczącą śnieżynkę. Rodzice bardzo interesowali się moim występem, bardzo chcieli na nim być, ale niestety nie mogli, bo byli w pracy.
  • Kalina: Na mój występ przyszła ciocia. Po teatrzyku powiedziała, że jej się podobało.
  • Eliza: Na występie było parę wpadek, ale myślę, że widownia ich nie zauważyła.
  • Gabriela: Byłam Latem bardzo dobrze czułam się w tej roli. Pomagał mi Motylek, którym była moja koleżanka. Bardzo się stresowałyśmy. A to fragment mojej roli- A ja jestem lato! Słońce, plaża, kąpiel w rzece, upał i zabawa. Wszyscy na wakacje! Zapraszam!
  • Izabela: Śpiewaliśmy piosenkę „Kręci się, kręci rok, zróbmy razem mały krok…”Niedługo się jej uczyliśmy. Była łatwa. Radzę rówieśnikom, żeby się wczuwali w swoje role.
  • Karolina: A przed występem się nie stresowali, chociaż to jest bardzo trudne. Występowaliśmy w sumie 3 razy.

Po spektaklu przedszkolaki chętnie pozowały wraz z aktorkami do pamiątkowych zdjęć. A na Yutube jest krótki zwiastun tego teatrzyku.

OBSADA:

  • Wiosna: Oliwia Leśniak
  • Lato: Gabriela Kowal
  • Jesień: Nikola Nosal
  • Zima: Nina Zielińska
  • Pszczółka: Kalina Brzozowska
  • Motylek: Eliza Paruch
  • Wiewiórka: Łucja Cygan
  • Śnieżynka: Izabela Kowal
  • Krawiec: Karolina Sukta

Opracowanie: mgr Marzena Tomera