Gminny Konkurs Plastyczny „Odkryłem Kometę!” 2022

przez | poniedziałek, 26 września, 2022

Odkryłem kometę!

Kometa to jest samotna gwiazda, która straciła przytomność i lata we wszechświecie, ciągnąc za sobą płonący ogon. Wszystkie inne gwiazdy kręcą się po określonych torach, ale kometa może się pojawić gdziekolwiek…

Tove Jansson „Muminki zebrane”

Z okazji obchodów 100-lecia Obserwatorium im. T. Banachiewicza Szkoła Podstawowa im. św. Józefa w Węglówce zorganizowała Gminny Konkurs Plastyczny zatytułowany „Odkryłem kometę!”.
Patronat honorowy tego konkursu objął Wójt Gminy Wiśniowa – Bogumił Pawlak.
Celem Konkursu było rozwijanie indywidualnych zainteresowań, kreatywności oraz wyobraźni dzieci i młodzieży poprzez twórcze działania plastyczne. Kolejnym celem była promocja talentów dzieci i młodzieży z terenu Gminy Wiśniowa, a także popularyzacja wiedzy o najbliższym regionie w kontekście historycznym i astronomicznym.
W konkursie plastycznym wzięły udział dzieci z przedszkoli i szkół z Gminy Wiśniowa. Spośród 230 nadesłanych prac Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów w czterech kategoriach wiekowych.

• W kategorii uczniów klas I – III
    • I miejsce zdobyła Liliana Kowal z klasy 3b.
  • W kategorii uczniów klas IV – VI
    • II miejsce zdobył Przemysław Tomera z klasy 4a.
    • Wyróżnienie zdobyła Ewa Biel z klasy 6b.
  • W kategorii uczniów klas VII – VIII
    • I miejsce zdobyła Julia Kowal z klasy 7a.
    • III miejsce zdobyła Gabriela Dudzik z klasy 7a.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 23 września 2022 r. o godz. 11:00 w Szkole Podstawowej im. św. Józefa w Węglówce. Laureaci konkursu uczestniczyli w interesującym spotkaniu z astronomem – kierownikiem obserwatorium – panem Marcinem Cikałą. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali m.in. o odkryciach dwóch komet w obserwatorium na Lubomirze. Obserwatorium na Lubomirze, jako jedno z nielicznych w Polsce, jest otwarte dla turystów. Organizowane są w nim pokazy obiektów na niebie.
Zdjęcia laureatów zrobione na tle pięknej wystawy prac konkursowych będą wspaniałą pamiątką udziału w konkursie zorganizowanym w ramach obchodów 100-lecia Obserwatorium im. Tadeusza Banachiewicza. Prace zostaną również wyeksponowane na wystawie w Obserwatorium. Będzie można je podziwiać podczas zwiedzania budynku.

Opracowanie: mgr Marzena Tomera