“Jeśli Ci Się Dzieje Źle – Krzyknij NIE!”

przez | środa, 14 września, 2022

Dzieckiem być w dorosłym świecie … nie jest łatwo. To nie żarty.
Ty człowiekiem jesteś przecież ważnym i szacunku wartym.

Pod tym hasłem, w dniu 9.09.2022 r. odbył się w naszej szkole apel profilaktyczny dla uczniów klas 1-3 dotyczący bezpieczeństwa w szkole, w drodze do i ze szkoły. Apel prowadzili uczniowie klas trzecich, pod kierunkiem wychowawców – mgr Beaty Stasiak oraz mgr Marzeny Tomery.
Bezpieczeństwo uczniów od zawsze jest priorytetem w naszej szkole. Często, przy różnych okazjach, przypomina się uczniom zasady prawidłowego zachowania się w różnych sytuacjach – szkolnych i nie tylko, podczas ferii zimowych, wakacji, itp. Organizowane są spotkania z policjantem, pogadanki na apelach, spacery na skrzyżowanie ulic, teatrzyki i programy edukacyjno-profilaktyczne, na których dzieci poznają i utrwalają w praktyce m.in. zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
W ubiegłym roku szkolnym w czerwcu została przeprowadzona ankieta zatytułowana STOP AGRESJI. Ankietowani uczniowie zaznaczali na niej swoje spostrzeżenia m.in. dotyczące zachowania w szkole. Została dokonana analiza ankiet. Po analizie ankiet wysunięto wniosek o częstym przypominaniu uczniom o zasadach kulturalnego odnoszenia się do drugiego człowieka.
Apel profilaktyczny rozpoczęli uczniowie klas trzecich – zaśpiewali piosenki – „Szkolne niespodzianki”, „Pracą dziś naszą nauka” oraz „Chociaż mało mamy lat”. Następnie odczytali wiersz Marcina Przewoźniaka pt.” Krzyknij NIE!”
Uczniom z klas II i III przypomniano – a pierwszaków zapoznano – z zasadami bezpiecznego poruszania się na korytarzach szkolnych, odpowiedniego korzystania z szatni, stołówki, czy toalet szkolnych. Zwrócono uwagę na potrzebę empatii i pomocy rówieśniczej. Przypomniano również o podstawowych zasadach postępowania w razie wypadków, kontaktów z nieznajomymi, czy innych sytuacjach problemowych występujących w szkole.
Zwrócono także uwagę na problem zostawiania bałaganu i niszczenia sprzętu szkolnego.
Wierzymy, że uczniowie po wysłuchaniu tylu cennych i bardzo ciekawych informacji będą bezpiecznie i miło spędzać czas w szkole.
Gościem spotkania była Pani dyrektor mgr Barbara Kuchnia, która na zakończenie spotkania również zabrała głos. Poinformowała uczniów, że będzie zwracała szczególną uwagę na kulturę zachowania uczniów, m.in. w szkole, na lekcjach nie wolno żuć gumy, na przerwach nie wolno chodzić w kapturze na głowie, itp.

Zasady, które warto zapamiętać:

• spaceruj po korytarzach – nie biegaj
  • rozmawiaj – słuchaj, śmiej się, żartuj – nie krzycz
  • powiedz koleżankom i kolegom coś miłego – unikaj agresji i sam jej nie wywołuj
  • jeśli ci się dzieje źle – krzyknij NIE! – wyraź sprzeciw

Opracowanie: mgr Marzena Tomera