Wycieczka do Średniowiecznego Zamku w Dobczycach 2023

przez | piątek, 20 października, 2023

W czwartek 12 października 2023 roku klasa 3b pod opieką wychowawczyni pani Justyny Żak oraz pani Lucyny Śliwy i pani Zofii Pilch udała się na wycieczkę śladami historii najbliższej okolicy, tym razem do Dobczyc, aby poznać dzieje zamku dobczyckiego, zobaczyć skansen
i uczestniczyć w warsztatach ceramicznych pod kierunkiem pani Iwony Płoskonki.
Przewodnik ciekawymi opowieściami przeniósł moich wychowanków w odległy średniowieczny czas, ukazując sylwetki sławnych ludzi, królów, którzy przebywali na zamku. Opowiedział również o życiu codziennym jej mieszkańców. Pełni emocji uczniowie obejrzeli salę kata. W skansenie zobaczyli wystrój izby paradnej bogatego mieszkańca oraz wyposażenie zwykłej kuchni bez sprzętów AGD, jedynie z ręcznie wykonanymi łyżkami, maślniczkami, beczkami. Ponadto dzieci miały możliwość samodzielnie wykonać z gliny zamek dobczycki. Zabrane ze sobą prace będą niewątpliwie pamiątką z wycieczki.
Odpoczynek na wzgórzu zamkowym w jesiennym słońcu pozwolił na podziwianie widoku zapory w Dobczycach.
Uczniowie, nie tylko poczuli atmosferę średniowiecza, ale także zobaczyli fabrykę czekolady „Wawel”. Każdy z nich otrzymał słodki upominek z wyrobami „Wawel”.
Uczniowie zgodnie stwierdzili, że była to bardzo udana wycieczka.

Opracowanie: mgr Justyna Żak