Króliki – Lekcja Przyrody na Żywo 2023

przez | piątek, 15 grudnia, 2023

Z ogromnym zainteresowaniem i ochotą uczniowie klasy 1a w dniu 17 listopada 2023 r. zwiedzili wystawę około 400 królików zorganizowaną w ramach II Małopolskiej Wystawy Królików Rasowych na hali sportowej w Wiśniowej. Naszym przewodnikiem była pani Monika Górka-Gil – organizator tej wystawy. Uczniowie 1a, od pani Moniki, dowiedzieli się wiele ciekawostek na temat ras królików, ich odmian, budowy ich ciała, potrzeb hodowlanych, itp., Pilnie obserwowali poidła, karmidła oraz sianko, chrupane z apetytem przez głównych bohaterów wystawy. Uczniowie podziwiali kolor, czyli wybarwienie, jakość futra, wielkość różnych królików, zadawali pytania, odczytywali wagę królików umieszczoną na klatkach, głaskali delikatną sierść królika angory i … marzyli o posiadaniu wybranego przez siebie króliczka. Na tę wystawę przyjechało ok. 40 wystawców z całej Polski. A ilu było zwiedzających – to wiedzą pewnie organizatorzy.
Wystawa trwała przez 3 dni. W sobotę kilku uczniów z kl.1a ponownie odwiedziło wystawę wraz z rodzicami i uczestniczyło w pokazie specjalnego treningu królików. Króliki pokonywały przeszkody, skakały wzwyż i w dal. Podobno nieźle im szło!
Na podsumowanie lekcji przyrody na żywo, pierwszoklasiści na zajęciach technicznych, wycinali figury geometryczne, z których powstał królik – jak żywy! Na zajęciach przyrodniczych, w zeszycie, uczniowie samodzielnie rysowali i przyklejali napisy z nazwami części ciała królika. Między sobą wymieniali się uwagami, spostrzeżeniami na temat wystawy. Może wśród pierwszaków będzie jakiś nowy hodowca królików rasowych? Kto wie?

Opracowanie: mgr Marzena Tomera