Podsumowanie Pracy Szkolnego Wolontariatu w I Semestrze Roku Szkolnego 2023/2024

przez | piątek, 9 lutego, 2024
  1. Udział Wolontariatu w zorganizowaniu „Paczki dla maluszka”.
    Szkolny Wolontariat przyłączył się do akcji Beskidzkiej Fundacji Hospicyjnej. Do specjalnie przygotowanego przez wolontariuszy pudełka umieszczonego obok portierni uczniowie szkoły wkładali przyniesione przez siebie artykuły. Zbieraliśmy najbardziej potrzebne rzeczy dla małych dzieci, m.in. chusteczki nawilżane, pampersy, zabawki, maskotki, płyny do kąpieli, książeczki itp. Zbiórkę codziennie przed lekcjami nadzorowali wolontariusze. Wszystkie zebrane artykuły zostały przekazane Beskidzkiej Fundacji Hospicyjnej w Wiśniowej, dzięki czemu przyczyniliśmy się do stworzenia prezentów dla podopiecznych Fundacji.
  2. Akcja „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”.
    Zespół Placówek Oświatowych w Wiśniowej był jednym z organizatorów akcji charytatywnej przed świętami. Wolontariat szkolny włączył się w nią zbierając wszelkiego rodzaju słodycze, zabawki, książeczki, gry planszowe, przybory szkolne i materiały plastyczne na ten cel. Uczniowie gromadzili je w klasach, a w okresie przedświątecznym zostały przekazane dzieciom z najbardziej potrzebujących rodzin z Gminy Wiśniowa.
  3. Konkurs oraz kiermasz świąteczny.
    Szkolny Wolontariat włączył się w organizację konkursu na „Najpiękniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową”. Opracowano regulamin konkursu, nagrodzono wszystkich uczniów biorących udział w konkursie, a prace konkursowe zostały przekazane na kiermasz świąteczny. Dochody ze sprzedaży wykonanych oraz przyniesionych ozdób w całości zostały przekazane na potrzeby Beskidzkiej Fundacji Hospicyjnej w Wiśniowej w tym budowę nowego hospicjum w Wiśniowej.
  4. Udział Wolontariatu w akcji „Szkoło pomóż i Ty” 2023/2024 Fundacji Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych.
    Akcja rozpoczyna się na początku września i trwa do połowy czerwca jednak czas pomocy podopiecznym jest nieograniczony. Gdy rozbrzmiewa pierwszy dzwonek na szkolne korytarze wkraczają pomoce naukowe w postaci autorskich cegiełek Fundacji w formie prostokątnych kalendarzyków. Po jednej stronie wzory matematyczne, chemiczne, pisownia wyrazów, czy ważne historyczne daty, a po drugiej kolorowa grafika. Szkolny Wolontariat rozprowadzał kalendarzyki wśród uczniów szkoły, są one również dostępne w sklepiku szkolnym. W bieżącym roku Fundacja pomaga chłopcu, który od urodzenia cierpi na autyzm wczesnodziecięcy oraz padaczkę. Środki zgromadzone w ramach akcji Szkoło pomóż i Ty zasilą konto Fabiana i zostaną przeznaczone na jego specjalistyczną rehabilitację oraz leczenie.
    Opiekunki Szkolnego Wolontariatu dziękują dyrekcji, uczniom, rodzicom, nauczycielom, wychowawcom oraz wszystkim pracownikom szkoły za pomoc w organizacji i włączenie się w akcje przeprowadzane w tym semestrze.
    Zachęcamy Was do dalszego czynienia dobra w naszej gminie😊

Opracowanie : Opiekunki Szkolnego Wolontariatu: mgr Joanna Radoń i mgr Magdalena Knapik-Lizak