Jesienny Spacer na Markówkę 07.11.2023

przez | poniedziałek, 13 listopada, 2023

Korzystając ze słonecznej pogody – 7 listopada 2023 r.- uczniowie klasy 1a wybrali się na spacer na Markówkę. Celem spaceru było poznanie najbliższej okolicy oraz poznanie historii cmentarza na Markowskiej Górze. Pierwszoklasiści pamiętali o zasadach obowiązujących pieszych. Wystrojeni w kamizelki odblaskowe, ze śpiewem na ustach, dzielnie kroczyli do celu wędrówki. Wspinając się leśną drogą, podziwiali las w jesiennej odsłonie, wdychali czyste powietrze. Leśne powietrze działa orzeźwiająco i pobudzająco na nasz organizm, zapewniając dobre samopoczucie. Uczniowie 1a prawidłowo zachowywali się w lesie. Wiedzieli, że las to dom różnych zwierząt. Pilnie rozglądali się dookoła. Powalone przez silny wiatr drzewa budziły ich respekt nad siłą żywiołu. Dzieci doskonale wiedziały, jak należy chronić przyrodę, wiedziały, że w lesie nie wolno płoszyć zwierząt, śmiecić, hałasować. Widać, że wyniosły wiedzę proekologiczną z przedszkola. Na szczycie Markówki zmęczeni, ale szczęśliwi, odpoczywając podziwiali piękne widoki. Przez lornetkę obserwowali Księżą Górę, Ciecień , Dziadkówkę, Wierzbanowską Górę… oraz widoczną w oddali szkołę. Grodzisko było zasłonięte lasem. Na Markówce jest zabytkowy cmentarz wraz z kamiennymi nagrobkami oraz piękny drewniany krzyż wzniesiony i poświęcony w maju 2023 r. Krzyż upamiętnia cmentarz i dawny wiśniowski kościół parafialny z XV wieku, który był w tym miejscu. Na terenie cmentarza jest zamontowana gablota, w której są umieszczone informacje na temat historii tego miejsca oraz szkice dawnego kościoła. Dzieci dowiedziały się m.in., że dawny kościół był pod wezwaniem św. Marcina i św. Małgorzaty, a rzeka płynąca przez Wiśniową, obecnie Krzyworzeka, nosiła nazwę Smarkawa. Jeszcze niedawno Markowska Góra na swoim szczycie była zarośnięta, ale dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza i wielu parafian, miejsce na Markówce odzyskało wartość historyczną i religijną.
Pierwszoklasiści po wysłuchaniu historycznych ciekawostek, z radością urządzili sobie piknik na świeżym powietrzu. Smakołyki przygotowane przez rodziców szybko znikały ze śniadaniówek. Po odpoczynku przyszedł czas na wspólną zabawę – był berek oraz inne gry ruchowe. Było dużo śmiechu i radości! Taki relaks z rówieśnikami pozwolił na integrację zespołu klasowego.
Pierwszaki miło spędziły czas na łonie natury w otoczeniu malowniczej wiśniowskiej przyrody. Pełni wrażeń, dotlenieni wrócili do szkoły. Może, znając już trasę spaceru, pierwszaki wrócą na Markówkę ze swoimi rodzicami? Warto!

Opracowanie: mgr Marzena Tomera